Podebraske interview

kathleen/PNlogo.gif

PN 11 2010

Předvánoční koncert

S nejznámějšími skladbami klasických skladatelů J. S. Bacha, W. A. Mozarta a dalšími hudebními klenoty, které byly v průběhu staletí napsány přímo pro předvánoční období k nám, do Poděbrad, do kostela Povýšení sv. Kříže  zavítají vynikající flétnistka Žofie Vokalkova a americká varhanice Dr.Kathleen Scheide.

Zeptali jsme se:

V čem je vyjmecny váš koncert?
Žofie V. : "Náš koncert je určen pro všechny věkové kategorie. Rozhodně v našem programu najdete mnoho skladeb, které znáte a ty ostatní jsou velmi líbivé a uklidňující pro dobu předvánočního shonu."

Je koncert vhodný i pro děti?
Kathleen Sch.: "Rozhodně. Klasická hudba by měla více pronikat do dětských duší. A nejen dětských. Například v jednom z největších obchodních domů ve Philadelphii v USA jsou obrovské varhany a vy během nakupování můžete poslouchat živý varhanní koncert. Je to trochu extrém, ale určitě je to příjemné."

Jak dlouho a jak často spolu vystupujete? Přeci jen Evropu a Ameriku dělí oceán.
Kathleen Sch.: " Naše mezinárodní duo vzniklo před 12 lety a od té doby jednou až dvakrát ročně vyrazíme na turné po USA a Evropě. Vystupovaly jsme v řadě států USA a na mnoha festivalech v Evropě. Kromě varhan hraji i na cembalo, takže máme velké možnosti co se týká repertoáru a koncertních prostor."

Na začátku listopadu jste s velkým úspěchem vystoupily v Českém centru v New Yorku....
Žofie V.: " Ano, koncert byl v rámci projektu "Žena nejen múzou muže" který prezentuje tvorbu žen skladatelek. Na koncertě s námi spolupracovala zpěvačka a moderátorka Martina Kociánová. Velkym zpestřením byla prezentace kolekce šperků světoznámé návrhářky Blanky Matragi. Každá z nás přímo na pódiu během koncertu prezentovala jednu kolekci šperků v mnohamilionove hodnotě. Koncertu se zúčastnili významní hosté, za všechny jmenujme pani Elišku Haškovou-Coolidge nebo Dr.Petra Fejka."

Den před tímto koncertem se objevíte též na obrazovkách CT v přímém přenosu Adventního koncertu z Baziliky sv.Jiří na Pražském Hradě. Jaká je to pro vás zkušenost?
Kathleen Sch.: " Pro mě nádherná, protože v přímém přenosu vystupuji poprvé a rozhodně se dá říci, že to je takové adrenalinové vystoupení."

Žofie.V: " Já vystoupím v tomto pořadu již po šesté, ale vždy je to krásný zážitek. Letos zahrajeme Zdrávas Maria od Leoše Janáčka.

Koncert se uskuteční 6. 12. 2010 v 18.30 v kostele Povýšení sv. Kříže v Poděbradech

Enter supporting content here